Αθλητισμός

Άιντραχτ - Φενέρμπαχτσε 1-1: «Μοιραίος» ο Πέλκας για τους Τούρκους (vid)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Στο 1-1 έμειναν Άιντραχτ και Φενέρμπαχτσε, για τον όμιλο του Ολυμπιακού, με τον Δημήτρη Πέλκα να είναι «μοιραίος» για την ομάδα του καθώς έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο 1-1 έμειναν Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Φενέρμπαχτσε, για τον όμιλο του Ολυμπιακού, με τον Δημήτρη Πέλκα να είναι «μοιραίος» για την ομάδα του καθώς έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ. Έπειτα από επεισοδιακή φάση στα καρέ των γηπεδούχων, δοκάρι και δοκάρι του Γιάντας ο Οζίλ με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ, με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Οι γηπεδούχοι μετά την «ψυχρολουσία» που δέχθηκαν ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το ματς στο 41’. Σκόρερ ο Λάμερς μετά από ασίστ του καλύτερου παίχτη των Γερμανών, Κόστιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός με συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 76’ έκανε την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος πήρε την θέση του Μεσούτ Οζίλ. Στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης ο Έλληνας μέσος θα βρεθεί απέναντι από τον Τραπ, ο οποίος θα τον ανατρέψει και θα κερδίσει πέναλτι. Την εκτέλεση θα αναλάβει πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ αλλά από «ωραίος» θα μετατραπεί σε «μοιραίος» για την ομάδα του καθώς ο Γερμανός τερματοφύλακας των γηπεδούχων θα αποκρούσει. Μπορεί στη συνέχεια της φάσης ο Μπερίσα να έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε, μετά από χρήση VAR, διότι είχε μπει στην περιοχή νωρίτερα από το επιτρεπόμενο.