Αθλητισμός

Ανατροπή και πρωτιά για την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας έδειξε το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη στη Βαρκελώνη κόντρα στην Εσπανιόλ, την οποία και νίκησε πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα το φινάλε ήταν δραματικό, καθώς στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων οι «Colchoneros» βρήκαν το γκολ της νίκης.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του με 3-5-2 και τους Γκριζμάν-Σουάρες στην κορυφή της επίθεσης. Παρ’ όλα αυτά το συγκεκριμένο σύστημα για ένα ημίχρονο δε λειτούργησε. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και το ματς κυλούσε χωρίς να γίνονται φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Τελικά στο 40’ ο ντε Τόμας με μια γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όλα ήταν διαφορετικά. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε βγήκαν από τ’ αποδυτήρια αποφασισμένοι να επιστρέψουν και να γυρίσουν το ματς. Στόχο που κατάφεραν να βγάλουν εις πέρας, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καράσκο. Ο Βέλγος εξτρέμ αρχικά στο 79’ έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια και με σουτ έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (1-1). Έπειτα στο 90+10’ ο ίδιος παίκτης έβγαλε την ασίστ στον Λεμάρ, ο οποίος εκτέλεσε τον Λόπεζ για το 2-1.

Η συγκεκριμένη νίκη είναι τεράστιας σημασίας, καθώς ήρθε με ανατροπή και δεύτερον γιατί φέρνει την Ατλέτικο και πάλι στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.