Αθλητισμός

Απολαυστική Τσέλσι με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου! (vids)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η φετινή Τσέλσι χτίστηκε με σκοπό να επιστρέψει στην κορυφή της Αγγλίας και προς το παρόν δείχνει ότι μπορεί να τα καταφέρει. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ συνεχίζει τις παραστάσεις της στην Premier League, αποδεικνύοντας πως δίκαια βρίσκεται μέσα στα φαβορί της σεζόν για τον τίτλο του πρωταθλήματος. Μετά την ισοπαλία-χρυσάφι στο Anfield, οι Μπλε επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 της Άστον Βίλα.

Ένα απόγευμα δίχως ιδιαίτερους προβληματισμούς πέρασε η Τσέλσι, η οποία είδε τον Ρομέλου Λουκάκου να είναι ο πρωταγωνιστής μίας ακόμα τρομερής παράστασης. Ο Βέλγος επιθετικός στην επιστροφή του στο «Stamford Bridge» κατάφερε να βρει δύο φορές δίχτυα και να αποδείξει για μία ακόμη φορά ότι ήταν αυτό ακριβώς που έλειπε από τη φετινή Τσέλσι. Ένας φορ-κίλερ δηλαδή που θα την ανεβάσει ένα επίπεδο πάνω.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 15’, όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Κόβασιτς, ντρίμπλαρε δύο παίκτες κι έβγαλε μπαλιά ακριβείας, ο Λουκάκου κοντρόλαρε, προσποιήθηκε και έπειτα τελείωσε με το δεξί για να κάνει το 1-0. Σκορ που έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όπως ξεκίνησε το πρώτο έτσι άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο για τους Μπλε, οι οποίοι μόλις στο 49’ μπήκαν με δύο γκολ μπροστά.

Συγκεκριμένα ο Κόβασιτς που σέρβιρε το πρώτο γκολ, τώρα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μινγκς και ξετύλιξε το δώρο των «λιονταριών». Από εκεί και πέρα η εκπληκτική, κατά διαστήματα, Τσέλσι βρήκε και τρίτο τέρμα προς το κλείσιμο του αγώνα. Στο 90+3’ ο Αθπιλικουέτα πέρασε ακόμη μία μπαλιά στον Λουκάκου, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μ’ αυτή τη νίκη, η Τσέλσι έπιασε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή με τις δύο ομάδες να έχουν από δέκα βαθμούς.