Αθλητισμός

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ είχε Έλληνα στην ενδεκάδα και νίκησε 2-0 στο Γιβραλτάρ την Λίνκολν

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Νικηφόρα μπήκε στους ομίλους του Europa Conference League o ΠΑΟΚ, καθώς κέρδισε στο Γιβραλτάρ 2-0 την αδύναμη Λίνκολν στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου.

Αυτή τη φορά στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ υπήρχε Έλληνας και αυτός ήταν ο τερματοφύλακας Αλέξανδρος Πασχαλάκης που κράτησε το μηδέν όποτε χρειάστηκε. Έτσι ο δικέφαλος του βορρά πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (45’+2’ Άκπομ, 56’ Μιτρίτσα), πήρε τους τρεις βαθμούς.

Ήταν προφανές πως η τελευταία εφιαλτική εμπειρία της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα θα κλόνιζε τον Ράζβαν Λουτσέσκου και στο πλαίσιο αυτό δεν περιορίστηκε στην επιλογή για την εστία του τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, αλλά προχώρησε σε αρκετές αλλαγές.

Ο Μιχάι πέρασε στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Κρέσπο, ενώ Τέιλορ και Σίντκλεϊν ήταν στα δύο άκρα της άμυνας. Κούρτιτς και Εσίτι στον άξονα, ενώ πίσω από τον Άκπομ κινούνταν οι Μουργκ, Μπίσεσβαρ και Μιτρίτσα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εμφανές ότι ο ΠΑΟΚ ήταν η ανώτερη ομάδα και κατάφερε να ελέγξει το ματς, ωστόσο η αποτελεσματικότητα ήταν αυτή που έλειψε από την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου, με τη φάση του χαμένου τετ-α-τετ του Άκπομ στο 16’ να είναι χαρακτηριστική.

Από το 25’ και μετά η Λίνκολν άρχισε να βγάζει το άγχος από πάνω της και έψαξε τις στιγμές της επιθετικά, αλλά ο Κίκε Γκόμεθ ήταν ο μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς σε εκείνο το λεπτό έστειλε την μπάλα άουτ και στο 36’ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ χτύπησε στο κατάλληλο σημείο, καθώς στο 45’+2’ ο Άκπομ βρήκε το γκολ από έξοχη ενέργεια των Μουργκ και Τέιλορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το μοναδικό που χρειαζόταν ήταν απλή διαχείριση της κατάστασης, ώστε με ένα δεύτερο γκολ ο ΠΑΟΚ να «κλειδώσει» τη νίκη. Αυτό συνέβη στο 56’ με τον Μουργκ να εκτελεί το κόρνερ και έπειτα από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, ο Μιτρίτσα να κάνει το 0-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ράζβαν Λουτσέσκου έδωσε χρόνο σε νεαρά παιδιά, όπως ο Κούτσιας και ο Κωνσταντέλιας, ενώ ο Πασχαλάκης αναγκάστηκε άλλες δύο φορές να πει «όχι» στους αντιπάλους του.

Λίνκολν (Mάικ Μακ Ελγουεϊ): Σολέρ, Βάισεμαν, Ρ. Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67’ Τζ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (62’ Ρόναν), Αράιζα (81’ Πίκοκ), Καραγέρο (81’ Σέρτζαντ), Κίκε Γκόμεθ (62’ Οκράν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης - Τέιλορ, Κρέσπο (44’ Μιχαηλίδης), Μιχάι, Σίντκλεϊ - Εσίτι, Κούρτιτς - Μουργκ (83’ Βιεϊρίνια), Μιτρίτσα (73’ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (73’ Σφιντέρσκι) - Ακπόμ (82’ Κούτσιας).