Αθλητισμός

«Βαυαρικός» θρίαμβος στην επιστροφή Νάγκελσμαν στη «Red Bull Arena»

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Στο κορυφαίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga η Λειψία υποδέχθηκε την Μπάγερν Μονάχου. Εκτός από ντέρμπι το παιχνίδι τραβούσε τα βλέμματα και για την επιστροφή του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στη «Red Bull Arena» ως αντίπαλος της Λειψίας όμως. Παρ’ όλα αυτά το συγκεκριμένο ματς αποδείχθηκε ντέρμπι μονάχα στα χαρτιά κι αυτό γιατί οι πρωταθλητές Γερμανίας δείχνουν ότι δεν… αστειεύονται ούτε φέτος.

Η Μπάγερν Μονάχου επέλεξε να δώσει την κατοχή της μπάλας στη Λειψία και να αμυνθεί με βάθος. Στόχος της ήταν να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να χτυπήσει στην κόντρα, προκειμένου να εκμεταλλευτεί όλες τις αδυναμίες της αντιπάλου της. Βάση του πως εξελίχθηκε το ματς, αυτό συνέβη ακριβώς. Οι «Βαυαροί» χτύπησαν τη Λειψία και τη σκόρπισαν με 4-1.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12’ ο Λεβαντόφσκι έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο δόθηκε μετά από χέρι του Καμπλ. Αποτέλεσμα που παρέμεινε έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο ένας τραυματισμός και μία αλλαγή προς την ανάπαυλα του πρώτου μέρους ήταν ο παράγοντας που άλλαξε όλη την ιστορία του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα ο Μουσιάλα αντικατέστησε τον Γκνάμπρι και στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πως η παρουσία του άλλαξε τις ισορροπίες του ματς. Ο εξαιρετικός Γερμανός εξτρέμ στο 47’ βγήκε στην κόντρα κι έκανε το 2-0, ενώ επτά λεπτά μετά (54’) έκανε μια εξαιρετική σέντρα στον Σανέ, ο οποίος με κεφαλιά μεγάλωσε το προβάδισμα της ομάδας του. Η Λειψία προσπάθησε να απαντήσει αλλά το γκολ του Αντρέ Σίλβα (52’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι τελικά βρήκαν δίχτυα στο 58’, όταν ο Λάιμερ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και βρήκε στόχο. Όμως είχαν τεράστια ανηφόρα ν’ ανέβουν. Τελικά στο 90+2’ ο Τσούπο-Μοτίνγκ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Ένα αποτέλεσμα που τοποθετεί την Μπάγερν στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς και στο -2 από την πρώτη Βόλφσμπουργκ. Αντίθετα η Λειψία βρίσκεται στη 13η θέση με μόλις τρεις βαθμούς, έχοντας ξεκινήσει άσχημα τη σεζόν.