Αθλητισμός

Βγάζει αντίδραση η Λιλ, μεγάλη νίκη για Ναντ

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Λιλ μπορεί να πήρε το πρωτάθλημα την περσινή σεζόν, ωστόσο φέτος είναι φανερά αποδυναμωμένη και δείχνει πως δεν μπορεί να κινηθεί στα ίδια επίπεδα. Παρ’ όλα αυτά μετά το κακό της ξεκίνημα, δείχνει πως βγάζει μια αντίδραση, προκειμένου να μπορέσει να πλασαριστεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Πλέον με τη νίκη της κόντρα στη Ρεμς πήγε στους 8 βαθμούς και στη 14η θέση. Συνολικά μετράει σε 7 αγωνιστικές, 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Στο αποψινό ματς οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις προκειμένου να φτάσουν σε μία ακόμη νίκη. Αναλυτικότερα στο 31’ ο Γιλμάζ πάσαρε στον Νταβίντ κι εκείνος έκανε το 1-0. Δώδεκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 43’ ο Γιλμάζ με νέα του τελική πάσα βρήκε τον Αντρέ, ο οποίος έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ είχε στο μυαλό της να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα κι όχι να επιτεθεί, για να βρει περισσότερα γκολ. Το πλάνο κυλούσε καλά, καθώς η Ρεμς όσο κι αν προσπαθούσε, δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των πρωταθλητών. Τελικά όμως στο 74’ ο Φλιπς από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Παρ’ όλα αυτά η Λιλ άντεξε στην πίεση των τελευταίων λεπτών και κατάφερε να βγάλει αντίδραση, παίρνοντας ακόμη μία νίκη τη φετινή σεζόν. Αυτό που θέλει πια είναι να αποκτήσει διάρκεια. Όσο για τη Ρεμς, βρίσκεται στη 15η θέση με 7 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά η Ναντ αντιμετώπισε την Μπρεστ και της έδειξε ότι φέτος είναι ικανή να διεκδικήσει μεγάλα πράγματα. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 3-1 και ανέβηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως είναι πολύ κοντά στην πρώτη πεντάδα που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Ναντ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έδειξε ποια ομάδα είναι το αφεντικό και τελικά έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Αρχικά στο 27’ ο Μπλάις έκανε το 1-0, λύνοντας έτσι το γόρδιο δεσμό. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και βρήκαν άλλα δύο γκολ. Αρχικά στο 55’ με τον Τσιριβέλα κι έπειτα στο 58’, όταν ο Μπρασιέ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπρεστ ήταν να μειώσει στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 67’ ο Λε Ντουαρό σημάδεψε σωστά, νίκησε τον Λαφόντ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.