Αθλητισμός

Έβαλε "φρένο" ο Σιμάνσκι στην Αγγλία - Στο ρελαντί η Ισπανία (vids)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Με γκολ του μέσου της ΑΕΚ, Ντάμιαν Σιμάνσκι η Πολωνία απέσπασε "χρυσό" βαθμό από τους Άγγλους. Χωρίς προβλήματα Ισπανία και Ιταλία

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα η Ισπανία επικράτησε με 2-0 του Κοσσόβου εκτός έδρας. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε, όπως αναμενόταν, τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και άνοιξε το σκορ στο 32' με γκολ του Φορνάλς.

Παρά τον έλεγχο οι Ίβηρες καθυστέρησαν να "κλειδώσουν" το ματς, καθώς πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους στο 88' με τον Φεράν Τόρες. Με αυτή τη νίκη οι Ισπανοί έμειναν στην πρώτη θέση, με 13 βαθμούς, αλλά αποσπάστηκαν με 4 πόντους από την Σουηδία, μετά την ήττα των τελευταίων από την Εθνική μας ομάδα.

"Έσωσε" τον βαθμό για την Πολωνία ο Σιμάνσκι

Με γκολ του μέσου της ΑΕΚ στο 92' η Πολωνία "έκλεψε" τον βαθμό από την Αγγλία και διατήρησε ακέραιες τις πιθανότητές της για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Τα "τρία λιοντάρια" είχε βάλει μπροστά στο σκορ ο Χάρυ Κέιν στο 72', με άπιαστο σουτ. Πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ, μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες στον όμιλο, όμως δεν αναμένεται να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

"Πεντάρα" για τους πρωταθλητές Ευρώπης

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, διέλυσε με 5-0 τη Λιθουανία, διεύρυνε το αήττητό της και τίποτα δεν μπορεί να ανακόψει την πορεία της προς την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Η Σκουάντρα Ατζούρα άνοιξε το σκορ νωρίς στον αγώνα με τον Κεν στο 11ο λεπτό και το διεύρυνε στο 14ο με το αυτογκόλ του Ούτκους. Το 3-0 στη Ρέτζο Εμίλια έκανε ο Ρασπαντόρι, ενώ το δεύτερο γκολ του Κεν ήρθε στο 29' για το 4-0. Η εκπληκτική λόμπα του Ντι Λορέντσο στο 54ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ασταμάτητα τα "Πάντσερ" του Φλικ

Η Γερμανία δεν αντιμετώπισε απολύτως κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ισλανδία στο Ρέικιαβικ, όπως ήταν αναμενόμενο. Ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ για τη Νάσιοναλ Μάνσαφτ μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ ο Ρίντιγκερ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 24ο λεπτό. Το 0-3 ήρθε στο 56' από τον Σανέ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βέρνερ στο 89'. Με "3χ3" ξεκινάει ο Χάνσι Φλικ στον πάγκο των Γερμανών και μάλιστα με 12-0 τέρματα!

Βόρεια Μακεδονία - Ρουμανία 0-0
Ισλανδία - Γερμανία 0-4
Αρμενία - Λιχτενστάιν 1-1