Αθλητισμός

Επιτέλους νίκη η Γιουβέντους, ισοπαλία για Βερόνα

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Γιουβέντους δεν είχε ξεκινήσει καθόλου καλά τη σεζόν στη Serie A, καθώς σε τέσσερα ματς μετρούσε δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι φιλοξενήθηκε από τη Σπέτσια με μόνο στόχο το πρώτο της φετινό τρίποντο. Μία νίκη που τελικά με μεγάλη δυσκολία ήρθε με συνολικό σκορ 3-2.

Η «Γηραιά Κυρία» έχει αρκετά προβλήματα τη φετινή σεζόν, όμως στο αποψινό παιχνίδι μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε. Πάντως η Σπέτσια αντιστάθηκε όσο μπορούσε σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πέντε γκολ, δύο ανατροπές και πολλές ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν και την υπεροχή του αγώνα στη συνολική του διάρκεια, άνοιξαν το σκορ στο 28’, όταν ο Ραμπιό πάσαρε στον Κιν κι εκείνος έκανε το 0-1. Η απάντηση ήρθε πολύ γρήγορα, καθώς ο Κουασί στο 33’ νίκησε τον Σέζνι, κάνοντας το 1-1. Αυτό μάλιστα ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι που είχαν το μομέντουμ από το πρώτο μέρος, μπήκαν δυνατά στο δεύτερο και μόλις στο 49’ ο Αντίστε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στην πορεία του αγώνα η Γιουβέντους προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με ευκαιρίες για γκολ. Τελικά στο 66’ ο Μοράτα θα βρει τον Κιέζα κι εκείνος θα φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (2-2).

Η Γιουβέντους παρ’ όλα αυτά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς στο 72’ κατάφερε με τον Ντε Λιχτ να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 3-2. Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν, δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα η «Γηραιά Κυρία» να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα στο παιχνίδι ανάμεσα στη Σαλερνιτάνα και τη Βερόνα θα λέγαμε πως οι φιλοξενούμενοι αυτοκτόνησαν. Το τελικό αποτέλεσμα βάση εικόνας των ομάδων μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο, ωστόσο η Βερόνα έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει το διπλό που θα την ανέβαζε στην πρώτη δεκάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις για ένα εύκολο βράδυ. Αρχικά στο 7’ ο Καπράρι μοίρασε στον Κροάτη φορ κι εκείνος έκανε το 1-0. Το νέο χτύπημα του Κάλινιτς για το 2-0 ήρθε στο 29’ από την ασίστ του Ίλιτς. Παρ’ όλα αυτά στο 45+2’ οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση με τον Γκόντο, ο οποίος μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βερόνα προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να πρεσάρουν προκειμένου να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που έγινε στο 76’ με τον Κουλιμπαλί, όταν εκείνος έκανε ασίστ τη μεταβίβαση του Γκαγκλιόλο. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τη Σαλερνιτάνα να παίρνει την πρώτη της ισοπαλία μετά από τέσσερις ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.