Αθλητισμός

Φιορεντίνα - Ίντερ 1-3: Ανατροπή με ψυχή πρωταθλήτριας (vids)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Ίντερ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς από την Φιορεντίνα, όμως πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο σαν πρωταθλήτρια και έκανε τρομερή ανατροπή στο «Αρτέμιο Φράνκι», καθώς πέρασε με 3-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φιορεντίνα έπαιζε μονότερμα την Ίντερ, κατάφερε να προηγηθεί με τον Σοτίλ στο 23', όμως όσο δεν την τελείωσε το ματς και οι ελπίδες της Ίντερ παρέμεναν ζωντανές για κάτι καλό.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ίντερ έφερα "τούμπα" το ματς, μέσα σε διάστημα μόλις τριών λεπτών. Αρχικά ο Νταρμιάν ισοφάρισε στο 52' και ο Τζέκο (55΄)έκανε την ολική ανατροπή για τους "Νερατζούρι". Η αποβολή του Γκονζάλες στο 78΄απλοποίησε τα πράγματα για την Ίντερ, η οποία έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Πέρισιτς (87') κλειδώνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς και παράλληλα το... προσωρινό άλμα στην πρώτη θέση.

Ματσάρα και «Χ» στην Μπολόνια

Σε έναν αγώνα όπου παίχτηκε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, Μπολόνια και Τζένοα έμειναν στο 2-2.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 49’ ο Χίκι, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς μόλις έξι λεπτά αργότερα, στο 55’, ο Ντέστρο από την ασίστ του Κρισίτο έκανε το 1-1, δίνοντας έναν φρενήρη ρυθμό στο ματς, καθώς και οι δύο ομάδες τα έδιναν όλα και διεκδικούσαν τη νίκη.

Στο 85’ της αναμέτρησης ο Μάρκο Αρναούτοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και όλα έδειχνα πως οι παίκτες του Σίνισα Μιχαίλοβιτς θα πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, που θα τους ανέβαζαν, έστω και προσωρινά, στην 5η θέση. Ωστόσο, με τον ίδιο τρόπο ο Κρισίτο τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε το τελικό σκορ του αγώνα, δίνοντας μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έφτασαν τους 4 βαθμούς σε 5 ματς.

Βέβαια, οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στην τελευταία φάση του αγώνα, η Μπολόνια έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία, πρώτα με την κεφαλιά του Όλσεν η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης με τον Σοριάνο να μην μπορεί να νικήσει τον Σιρίγκου.

Νίκη και τετράδα για Αταλάντα

Η καλή βραδιά φάνηκε με το "καλημέρα" για την Αταλάντα η οποία μόλις στο 3΄ ανοίξε το σκορ απέναντι στην Σασουόλο με τον Γκοσένς, ο οποίος έγινε μόλις ο τρίτος Γερμανός που σκοράρει σε πέντε διαφορετικές σεζόν στη Serie A. Στο 37΄Ο Ζαπακόστα έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους, προτού ο Μπεράρντι μειώσει σε 2-1. Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την Αταλάντα να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να επιστρέφει σε τροχιά τετράδας.