Αθλητισμός

Γκέλαρε η Σίτι, νέα νίκη για την Άρσεναλ (vids)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Τρομερή γκέλα για την Μάντσεστερ Σίτι η οποία έμεινε στο μηδέν απέναντι στην Σαουθάμπτον. Οι «Πολίτες» μπορεί να είχαν 16 τελικές αλλά μόνο 1 από αυτές πήγε στην εστία.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν εξαιρετικά στο Μάντσεστερ, ενώ είχαν μάλιστα τις προϋποθέσεις να πάρουν ακόμα και τη νίκη. Μια φάση που θα συζητηθεί πολύ είναι αυτή του 60’, καθώς ο Άρμστρονγκ φάνηκε να ανατρέπεται από τον Γουόκερ, που αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα, ωστόσο, έπειτα από εξέταση VAR, ο Τζόναθαν Μος άλλαξε την απόφασή του και τελικά την πήρε πίσω την κόκκινη.

Οι πρωταθλητές, που πίεσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για να πετύχουν το γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη, είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ του Στέρλινγκ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο Άγγλος εξτρέμ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Νέα νίκη για την Άρσεναλ

Χάρις σε φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μάρτιν Όντεγκααρντ στο 30΄η Άρσεναλ πήρε την δέυτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας.Βέβαια, αρχικά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα τα είχε βρει «μπαστούνια» απέναντι στην, πάντα αξιόμαχη, Μπέρνλι. Όμως, με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα, ο Νορβηγός μέσος έστησε τη μπάλα μερικά μόλις μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε κατά τον Πόουπ, βάζοντας σε θέση οδηγού τους «Κανονιέριδες».

Στο πάγκο Τζόλης- Γιαννούλης στη νέα ήττα της Νόριτς

Ακόμα μία ήττα, τη πέμπτη συνεχόμενη, γνώρισε η Νόριτς καθώς ηττήθηκε με 3-1 εντός έδρας από την Γουότφορντ κι έμεινε μόνη στη τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Το απόγευμα για τα «Καναρίνια» φάνηκε πως θα ήταν μία από τα ίδια από νωρίς. Συγκεκριμένα στο 17' οι «Σφήκες» πήγαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Ντένις. Οι παίκτες του Ντάνιελ Φάρκε μπορεί να ισοφάρισαν σχετικά άμεσα, με τον Πούκι στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά δεν ήταν ικανοί για κάτι παραπάνω, ούτε καν για να κρατήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Ισμαήλα Σαρ με δύο γκολ του στο 63ο και το 80ό λεπτό της αναμέτρησης έδωσε τη σημαντική νίκη στους φιλοξενούμενους, κρατώντας ταυτόχρονα τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας. Για τη Νόριτς, που όπως είπαμε νωρίτερα, δεν έχει ούτε ένα βαθμό στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, ο Χρήστος Τζόλης αγωνίστηκε ως αλλαγή (μπήκε στο 70' στη θέση του Σάρτζεντ) ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης έμεινε στον πάγκο σε όλο το παιχνίδι.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής η Μπρέντφορντ πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-0 στο «Μολινό», κόντρα στη Γούλβς. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» τον αγώνα μέσα σε διάστημα έξι λεπτών στο πρώτο μέρος, με τα γκολ τον Τόνεϊ με πέναλτι στο 28’ και του Μπουεμό στο 34’. Αρχίζει να βαραίνει το κλίμα για τον Μπρούνο Λάγκε μετά τη νέα ήττα.