Αθλητισμός

Η Κρίσταλ Πάλας «μάδησε» τους «Πετεινούς»

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Στο ματς που άνοιξε την 4η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ γνώρισε την «συντριβή» με 3-0 στο «Σέλχαστ Παρκ». Η Κρίσταλ Πάλας πραγματοποίησε «μεγάλη» εμφάνιση, δημιούργησε 18 τελικές έναντι μόλις 2 των «Σπιρουνιών», τις οποίες αξιοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 58ο λεπτό, μετά την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη μέσα σε διάστημα 5 λεπτών) που αντίκρισε ο Τανγκάνγκα για φάουλ στον Ζαχά. Το σκορ άνοιξε στο 76’ ο Γουίλφριντ Ζαχά με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι, που κέρδισεο Γκάλαχερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Άγγλος επιθετικός από σκόρερ μετατράπηκε σε δημιουργό δίνοντας την ασίστ στον Όντσον Έντουαρντ για το 2-0. Κάπου εκεί η Τότεναμ «παρέδωσε» τα «όπλα», με συνέπεια στο 92’ να δεχτεί και τρίτο τέρμα και πάλι από τον Έντουαρντ. Εντυπωσιακό, αν μη τι άλλο, το ντεμπούτο του 23χρονου Γάλλου φορ, ο οποίος αποκτήθηκε την τελευταία μέρα των μεταγραφών από την Σέλτικ, έναντι 16.3 εκατ. ευρώ, να πετύχει δύο γκολ ενώ μπήκε ως αλλαγή στο 83'! Πρώτη νίκη για την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, του οποίου η «καρέκλα» τρίζει πριν καν ξεκινήσει η σεζόν.

Οι ενδεκάδες:

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ, Γκουέι, Άντερσεν, Μίτσελ, Κουγιατέ (Μιλιβόγεβιτς 67'), Μακ Άρθουρ, Γκάλαχερ, Αγιού (Ολίσε 87'), Ζαχά, Μπεντέκε (Έντουαρντ 83').

Τότεναμ: Γιορίς, Ρεγκιλόν, Χόιμπεργκ, Ντάιερ (Ροντόν 12'), Τανγκάνγκα, Γου΄νκς (Ντέιβις 60'), Έμερσον Ρόγιαλ, Άλι , Σκίπ , Μόουρα , Κέιν.