Αθλητισμός

Η Μίλαν συγκατοικεί με Νάπολι στην κορυφή!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Μίλαν έκανε το 3Χ3 στη Serie A, έφτασε τους 9 βαθμούς και παράλληλα βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με τη Νάπολι. Η Λάτσιο ταξίδεψε στο Μιλάνο αλλά δεν μπόρεσε να φέρει αντίσταση στον Ζλάταν και την παρέα του με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0. Βάση εικόνας του αγώνα το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, ενώ ο Σουηδός φορ με την επιστροφή του στα γήπεδα βρήκε ξανά δίχτυα.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και φάσεις στην αρχή του, ωστόσο όσο η ώρα περνούσε, η Μίλαν ανέβαζε στροφές και απείλησε την εστία της Λάτσιο με τους Ρομανιόλι, Τομόρι, Καλάμπρια, Λεάο, οι οποίοι όμως δε βρήκαν δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς αλλά δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 45’ ο Ρέμπιτς να τροφοδοτήσει τον Λεάο, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μίλαν είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κεσί έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε μορφή. Η Μίλαν πίεζε τη Λάτσιο, η οποία αδυνατούσε να ελέγξει το ματς. Για τους γηπεδούχους τα πράγματα έγιναν πιο απλοϊκά όταν στο 60’ μπήκε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος επανεμφανίστηκε στα γήπεδα μετά από αρκετό καιρό. Ο Σουηδός φορ χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά προσαρμογής. Συγκεκριμένα στο 67’ ο Ρέμπιτς τον βρήκε ωραία κι εκείνος έκανε το 2-0, για να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα του.

Πλέον η Μίλαν μετά το απόλυτο που έχει στο ιταλικό πρωτάθλημα, συγκατοικεί με τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας.