Αθλητισμός

Η Ρεάλ πάτησε κορυφή διαλύοντας τη Μαγιόρκα

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Ρεάλ Μαδρίτης αυτή τη φορά δεν είχε όρεξη για περιπέτειες και ήθελε να καθαρίσει από νωρίς το ματς κόντρα στη Μαγιόρκα. Η «Βασίλισσα» μπήκε από την αρχή δυναμικά, έδειξε στην αντίπαλό της ποιος είναι τ’ αφεντικό και κατάφερε στο τέλος να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης με το επιβλητικό 6-1.

Πλέον οι μερένχες έχουν σε 6 αγωνιστικές, 16 βαθμούς και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης. Αντίθετα η Μαγιόρκα μετά το σημερινό ματς βρίσκεται στη 10η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 8 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν μπορούμε να πούμε και πολλά, καθώς το σκορ μαρτυράει τα πάντα. Η Ρεάλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και μόλις στο 3’ ο συνήθης ύποπτος Μπενζεμά έκανε το 1-0. Στο 24’ ήταν η σειρά του Ασένσιο να σκοράρει και να πάει το δίχτυ του σκορ στο 2-0. Παρ’ όλα αυτά ένα λεπτό μετά (25’) ο Λι Κανγκ-Ιν βρήκε δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Το νέο ενδιαφέρον που έδωσαν οι φιλοξενούμενοι στο ματς, έπαψε να υφίσταται στο 29’, όταν ο Ασένσιο σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (3-1). Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Ασένσιο πέτυχε προσωπικό χατ τρικ, κάνοντας το 4-1. Αξίζει να σημειώσουμε πως νωρίτερα (49’) είχε ακυρωθεί από το VAR ως οφσάιντ γκολ του Μπενζεμά.

Τελικά ο Γάλλος striker κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 78’ έπειτα από ασίστ του Αλάμπα. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στο 84’ ο Ίσκο.