Αθλητισμός

Ήττα-σοκ για την Γιουνάιτεντ, «χορός» των πέναλτι στην Σεβίλλη (vids)

A.webp

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

«Ιστορία» έγραψε η Γιουνγκ Μπόις, απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι πρωταθλητές Ελβετίας με γκολ του Σιεμπάτσου στο 95' έριξαν στο «καναβάτσο» τους «κόκκινους διαβόλους». Κι όμως το ξεκίνημα δεν προμήνυε ότι θα γινόταν στη Βέρνη.

Ο «CR7» πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Γιουνάιτεντ, στην δεύτερη θητεία του, στο Τσάμπιονς Λιγκ στο 13’. Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε από τα αριστερά εντυπωσιακή μπαλιά με το εξωτερικό και ο Κριστιάνο, που είχε κινηθεί στην πορεία της μπάλας, με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Βον Μπάλμος, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του από νωρίς. Ο Πορτογάλος με αυτό το τέρμα, έφτασε τα 63 σε 68 συμμετοχές, μετά τα 30 του χρόνια!Είδηση προκαλεί επίσης πως ο Κριστιάνο με αυτή του την συμμετοχή πέρασε τον Ίκερ Κασίγιας, στην κορυφαία διοργάνωση της Ουέφα.

Στο 28’ ο Σάντσο θα μπει από τα δεξιά, μετά από ωραία ανάπτυξη, αλλά δεν θα καταφέρει να πασάρει στην περιοχή καθώς κόπηκε. Στο 35’ της αναμέτρησης η Γιουνάιτεντ θα μείνει με 10 παίκτες, μετά το απρόσεχτο και πολύ άτσαλο μαρκάρισμα του Γουάν Μπισάκα, στον Μάρτινς Περέιρα.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ελβετοί θα φτάσουν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Φάσνατ δεν θα βρει στόχο, από πλεονεκτική θέση.

Δυνατά θα μπουν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, θα φτάσουν να έχουν κατοχή μπάλας στο 66%, όμως δεν είχαν δημιουργήσει την τεράστια φάση. Ενδεικτικό του άγχους των Άγγλων η κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Βαράν στο 64’ για καθυστέρηση. Στο 66’ ο Ν’Γκαμαλό, μετά από προσπάθεια του Ελία, θα κάνει την προβολή και θα ισοφαρίσει για την ομάδα του Βάγκνερ, νικώντας τους 5 αμυντικούς που είχε, πλέον στην ενδεκάδα ο Σόλσκιερ.

Στο 72’ ο Νορβηγός κόουτς θα περάσει εκτός αγώνα τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, όπως και το έτερο αστέρι, Μπρούνο Φερνάντες, για να βάλει μέσα τους Λίνγκαρντ και Μάτιτς, κάνοντας σαφές πως έχει σαν στόχο αποκλειστικά να μην ηττηθεί η ομάδα του.

Έξι λεπτά αργότερα το ματς θα διακοπεί για λίγα λεπτά, μετά από εισβολή οπαδού των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, με τους σεκιούριτι να τον πιάνουν και να τον απομακρύνουν. Τελευταία μεγάλη στιγμή στο ματς στο 89', όταν τρομερό σουτ του που πήγαινε μέσα θα βγάλει με τα ακροδάχτυλα ο Ντε Χέα. Όλα έδειχναν πως θα μείνει στην ισοπαλία το ματς, όμως ο Σιεμπάτσου είχε διαφορετική άποψη. Ένα λεπτό πριν από την λήξη της αναμέτρησης εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Λίνγκαρντ, νίκησε τον Ντε Χέα, και έκανε συμπαίκτες, προπονητές και οπαδούς να παραληρούν.

Ενδεκάδες:

Γιούνγκ Μπόις (Ντέιβιντ Βάγκνερ, 4-2-3-1): Βον Μπάλμος – Χέφτι (83’ Σουλεϊμάνι), Καμαρά, Λάουπερ, Γκαρσία – Περέιρα (82’ Ρίντερ), Σιέρο (46’ Σιεμπάτσου) – Φάσνατ, Έμπισερ, Νγκαμέλου – Ελία

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, 4-2-3-1): Ντε Χέα – Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο – Βαν ντε Μπέεκ (46’ Βαράν), Φρεντ (89’ Μαρσιάλ) – Σάντσο (37’ Νταλότ), Μπρούνο Φερνάντες, Πογκμπά –Ρονάλντο

Έμειναν στο "Χ" Σεββίλη και Σάλτσμπουργκ

Από ένα βαθμό πήραν Σεβίλλη και Σάλτσμπουργκ μετά το μεταξύ τους 1-1 στο "Σάντσεζ Πιθχουάν", σε ένα ματς που "σημαδέυτηκε" από τα 4! πέναλτι που έγιναν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 12’ η Σάλτσμπουργκ θα κερδίσει το πρώτο της πέναλτι στην αναμέτρηση, καθώς ο Αντεγέμι ανατράπηκε ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής από τον Ντιέγκο Κάρλος. Αρχικά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αλεξέι Κουλμπάκοφ υπέδειξε φάουλ, όμως μετά από την παρέμβαση του VAR, θα αλλάξει την απόφασή του και θα υποδείξει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αντεγέμι, ο οποίος όμως σημάδεψε άστοχα, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους. Όμως, οκτώ λεπτά αργότερα οι Αυστριακοί θα κερδίσουν νέο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Αντεγέμι, μετά από σπρώξιμο του Χέσους Νάβας. Την εκτέλεση θα αναλάβει αυτή την φορά ο Σούσιτς, ο οποίος δεν θα λαθέψει και θα ανοίξει το σκορ.

Στο 37’ τρίτο(!) πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Αντεγέμι θα βγει απέναντι από τον Μπόνο και θα του «τσιμπήσει» την μπάλα, ο Μαροκινός τερματοφύλακας θα πέσει με φόρα πάνω του αναγκάζοντας τον Λευκορώσο ρέφερι να πάει για ακόμα μια φορά στα έντεκα βήματα. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο σκόρερ, όμως και αυτός θα αστοχήσει, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να τελειώσει διαφορετικά, πέρα από μία ακόμη υπόδειξη πέναλτι, την 4(!) στο πρώτο ημίχρονο(!). Την ευθύνη ανέλαβε ο Ράκιτιτς, με τον Κροάτη να στέλνει την μπάλα στη αριστερή γωνία και τον Κον στην άλλη, φέρνοντας το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους, στο 42’, ολοκληρώνοντας τον «χορό» τον πέναλτι για το πρώτο ημίχρονο.

Σχεδόν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι Αυστριακοί θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία με τον Σέσκο. Λίγο αργότερα, οι Ανδαλουσιανοί θα μείνουν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Εν Νεσύρι θα τιμωρηθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο εντός περιοχής. Από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα η Σάλτσμπουργκ επέβαλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό της, στο «Σάντσες Πιθχουάν».
Στο 78’ ο Οκάμπος με κοντινή κεφαλιά δεν θα βρει στόχο. Στο 91’ ο Άαρονσον ελίσσεται ωραία έξω από την περιοχή και εξαπολύει «κεραυνό», όμως ο Μπόνο ήταν στην κατάλληλη θέση για να αποκρούσει, σε κόρνερ.

Σεβίλλη (Ζουλιέν Λοπετέγκι, 4-3-3): Μπόνο- Χέσους Νάβας (88’ Μοντιέλ), Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια – Ζοάν Ζορντάν (Ντιλέινι), Φερνάντο, Ράκιτιτς – Σούσο (46’ Οκάμπος), Εν Νεσύρι, Αλεχάντρο Γκόμες

Σάλτσμουργκ (Ματίας Γιάιλ, 4-3-1-2): Κον – Κρίστενσεν, Σολέ, Βόμπερ (51’ Πιατκόφσκι), Ούλμερ – Σούσιτς, Καμαρά, Σίβαλντ (80’ Καπάλντο) – Άαρονσον – Σέσκο (67’ Αντάμου), Αντεγέμι (80’ Οκαφόρ)