Αθλητισμός

Ήττα στο τέλος για την ΑΕΚ

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Την πρώτη της ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας γνώρισε η ΑΕΚ, καθώς η Μπαχτσεσεχίρ τη νίκησε 80-79. Δεν αγωνίστηκαν οι Παππάς, Σαξιώνης, Καρλής και Μαυροειδής.

Από την «Ένωση» ξεχώρισαν οι Κολόμ και Γκρίφιν με 17 πόντους ο καθένας, με τον Ανγκόλα να έχει 15π. Από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μπεν Μπέντιλ, με 20 πόντους. Επόμενο φιλικό για την Ένωση κόντρα στην Νταρουσάφακα την Παρασκευή (10/9, 19:15).

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Στέφανου Δέδα στο να κυνηγάει στο σκορ 5 πόντους (22-17), ωστόσο στο δεύτερο μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, παίρνοντας το προβάδισμα (31-32), στο 15’ ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ(39-43).

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά, με τους Τούρκους να "τρέχουν" ένα επιμέρους σκορ 16-2 για το +10 (55-45), στο 25’ της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δέδα αντέδρασαν, μειώνοντας στο -6 (67-61), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 πέρασαν ξανά μπροστά (67-70). Ωστόσο, στα τελευταία πέντε λεπτά, η Μπαχτσεσεχίρ αντέδρασε και πήρε στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-43, 67-61, 80-79

Mπαχτσεσεχίρ: (Ερνάκ): Μπέντιλ 20 (3), Τζόουνς 1, Χολ 6, Όζμιζρακ 13 (1), Σμιθ 13 (3), Σαβάς 5, Γιλμάζ 11 (3), Γουίλιαμς 11.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (3), Μπόγρης 4, Χάρις 2, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 4, Ανγκόλα 15 (3), Γέλοβατς 9 (2), Γκρίφιν 17 (3), Βαουλέτ 7 (1).