Αθλητισμός

Κάνει πρωταθλητισμό και το… απολαμβάνει η Μίλαν!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Μίλαν του Στέφανο Πιόλι δείχνει αποφασισμένη να κάνει πρωταθλητισμό φέτος στη Serie A. Μπορεί ακόμη να είναι νωρίς, όμως οι ροσονέρι έχουν μια εξαιρετική ομάδα που ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο και γνωρίζει πώς να το πάρει. Κόντρα στη Βενέτσια η ομάδα του Πιόλι πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της, παρέμεινε αήττητη σε πέντε παιχνίδια κι έφτασε στην κορυφή την Ίντερ.

Βάση συνολικής εικόνας του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι άξιζαν να πάρουν τη νίκη όπως κι έγινε. Στο πρώτο ημίχρονο η Βενέτσια παρά την πίεση των ροσονέρι αντιστάθηκε και κατάφερε να πάει στ’ αποδυτήρια με το πολύτιμο 0-0. Η επανάληψη όμως δεν ήταν ίδια και το σενάριο γράφτηκε διαφορετικά με πρωταγωνιστές τους Ντίαζ και Τέο Ερναντές.

Η Μίλαν παρά το γεγονός ότι δε βρήκε γκολ στο πρώτο μέρος, δεν πτοήθηκε, συνέχισε να πιέζει και τελικά στο 68’ ο Ντίαζ θα μετατρέψει σε ασίστ την πάσα του Ερναντές και θα κάνει το 1-0. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 82’ από τον Τέο Ερναντές, ο οποίος ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

Πλέον η Μίλαν θα παίξει απέναντι στη Σπέτσια την ερχόμενη αγωνιστική κι έχει χρυσή ευκαιρία να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία.

Διπλό ανάσας για την Έμπολι, «βυθίζεται» η Κάλιαρι

Η Έμπολι φιλοξενήθηκε από την Κάλιαρι σ’ ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι οποίες φιγούραραν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Στόχος τους ήταν το τρίποντο και η άνοδός τους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ματς και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-0. Μια νίκη που τους πηγαίνει στους έξι βαθμούς και στην 11η θέση. Από την άλλη πλευρά η Κάλιαρι που ηττήθηκε, βρίσκεται στη 19η θέση με μόλις δύο βαθμούς, ψάχνοντας ακόμη την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το σκορ άνοιξε ο Ντι Φραντσέσκο στο 29’, για να έρθει στο 69’ ο Στούλακ και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.