Αθλητισμός

Καθάρισε από το πρώτο μέρος η Ντόρτμουντ

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Το Champions League ξεκίνησε με τον πλέον θετικό τρόπο για τους Βεστφαλούς, οι οποίοι ταξίδεψαν στην Τουρκία, αντιμετώπισαν την Μπεσίκτας και επικράτησαν με 2-1. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους τα πέτυχαν η Μπέλινγκαμ και Χάλαντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μοντέρο.

Η Ντόρτμουντ μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και είχε τον απόλυτο έλεγχο σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά η Μπεσίκτας δεν μπορούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα μοιραία να πάει στ’ αποδυτήρια με δύο γκολ πίσω. Αναλυτικότερα το σκορ άνοιξε στο 20’ ο Τζούντο Μπέλινγκαμ, ο οποίος μ’ ένα εξαιρετικό τελείωμα έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει σε δύο συνεχόμενα ματς του Champions League.

Από εκεί και πέρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+3’) ο συνήθης ύποπτος Έρλινγκ Χάλαντ αξιοποίησε την καταπληκτική πάσα του Μπέλινγκαμ και έβαλε την ομάδα του με δύο γκολ μπροστά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ έδωσε γήπεδο και κοίταξε να χτυπήσει στην κόντρα, προκειμένου να καθαρίσει το παιχνίδι. Οι ευκαιρίες που είχε ήταν αρκετές, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Μπεσίκτας με τη σειρά της προσπάθησε όσο μπορούσε, προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως όταν το κατάφερε ήταν αργά και δεν προλάβαινε να διεκδικήσει και πολλά από το ματς. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στο 90+4’ έπειτα από κεφαλιά του Μοντέρο, ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα του Πιάνιτς.