Αθλητισμός

Λανς υψηλών πτήσεων, πρώτη νίκη για Μπορντό!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Λανς υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Λιλ για την 6η αγωνιστική της Ligue 1 και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Φρανκόφσκι στο 74’. Το συγκεκριμένο ματς δυστυχώς επισκιάστηκε από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα στο ημίχρονο, ωστόσο δεν υπήρξε διακοπή και η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους πρωταθλητές, οι οποίοι δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι τη φετινή σεζόν, και δίκαια πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Πλέον μ’ αυτή τη νίκη η Λανς πήγε στη δεύτερη θέση, έχοντας 12 βαθμούς, ενώ η Λιλ «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο, καθώς βρίσκεται πια στη 13η θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Σεντ Ετιέν φιλοξένησε την Μπορντό σ’ ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες «καιγόντουσαν» για βαθμούς, προκειμένου να ξεφύγουν από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1.

Η Μπορντό μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 7’ ο Χουάνγκ Γουί-Τζο έκανε το 1-0 από την ωραία ασίστ του Αντλί. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 73’ με τον Καζρί, ο οποίος με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 1-1. Τελικά, ο Χουάνγκ Γουί-Τζο χτύπησε ξανά στο 80’ κι έβαλε την Μπορντό για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η Σεντ Ετιέν όσο κι αν προσπάθησε, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-1. Με τη νίκη αυτή η Μπορντό ανέβηκε στη 14η θέση με 5 βαθμούς, ενώ η Σεντ Ετιέν είναι στη 19η θέση με 3 βαθμούς.