Αθλητισμός

Λεβερκούζεν-Ντόρτμουντ 3-4: Τι ματσάρα ήταν αυτή!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Τρομερή ανατροπή πέτυχε η Ντόρτμουντ κόντρα στην Λεβερκούζεν. Η ομάδα της Βεστφαλίας μπορεί να βρέθηκε τρείς(!) φορές να κυνηγάει στο σκορ, όμως απάντησε σε όλες και έδωσε την «χαριστική» βολή στην αντίπαλό της με τον Χάαλαντ.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε νωρίς, καθώς μόλις στο 9’ το νεαρό αστέρι των γηπεδούχων, Φλοριάν Βιρτζ, άνοιξε το σκορ. Ο Νορβηγός σταρ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι αφού είδαν να ακυρώνεται γκολ του Μπέλιγχαμ στο 41’, είδαν τον πρώτο σκόρερ του Euro (μαζί με τον Ρονάλντο), Πάτρικ Σικ, να κάνει το 2-1 στο 45’+1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ. Ο Τζούλιαν Μπραντ ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 49’, όμως η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για πολύ λίγο, καθώς στο 55’ ο Ντιαμπί έβαλε για τρίτη φορά μπροστά τις «ασπιρίνες».

Πολλοί θα πίστευαν πως η Ντόρτμουντ δεν θα είχε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει για ακόμη μια φορά, όμως διαψεύστηκαν, μιας και η ομάδα τοτ Μάρκο Ρόζε γύρισε το ματς. Με δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών, Γκερέιρο στο 71’ και Χάαλαντ με πέναλντι στο 77’, έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγώνες και προσπέρασε τους σημερινούς αντιπάλους της που έμειναν στους επτά βαθμούς.

Από τα υπόλοιπα ματς της 4ης αγωνιστικής που έγιναν την ίδια ώρα ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη της Μάιντζ εναντίον της Χόφενχάιμ. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» από μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Πρώτα στο 21’ με τον Μπουρκάντ και στο 77’ με τον Ίνγκβαρτσεν. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Μάιντζ στη σεζόν, βρίσκεται στην 3η θέση με 9 βαθμούς.

Εκτός έδρας νίκη πήρε και η πρωτοπόρος της Μπουντεσλίγκα, Βόλφσμουργκ, στην έδρα της προτελευταίας Γρόιτερ Φίρτ. Οι φιλοξενούμενοι χάρις στα γκολ του Νμετσά στο 10' και του Γουέγκχορστ στο 91' με πέναλντι έκαναν το 4χ4 στο ξεκίνημα της χρονιάς.