Αθλητισμός

Λύτρωση στο τέλος για τη Νάπολι, νέα σφαλιάρα η Γιουβέντους!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Δύσκολες στιγμές φαίνεται πως περνάει η Γιουβέντους τη φετινή σεζόν, καθώς δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και ν’ αρχίσει την αντεπίθεσή της. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μετράει σε τρία ματς, δύο ήττες και μία ισοπαλία. Αυτός ο ένας βαθμός την έχει τοποθετήσει στη 16η θέση της βαθμολογίας, μαρτυρώντας την κατάσταση του συλλόγου δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι φαίνεται πως δεν αστειεύεται τη φετινή χρονιά και δείχνει ότι μπορεί να πετύχει μεγάλα πράγματα. Στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς οι «παρτενοπέι» ανταποκρίθηκαν πλήρως και πήραν μεγάλη νίκη, βυθίζοντας μάλιστα τη Γιουβέντους στην εσωστρέφεια. Με το σημερινό τρίποντο η Νάπολι βρίσκεται στην πρώτη θέση της Serie A έχοντας 9 βαθμούς.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Σπαλέτι έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία της Νάπολι που καταφέρνει στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος να έχει το απόλυτο (3/3).

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 10’ ο Μοράτα έκλεψε την μπάλα από τον Μανωλά και από δύσκολη γωνία, πλάσαρε πάνω από τον Οσπίνα, για να κάνει το 1-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν αρκετές απουσίες που σίγουρα επηρέασαν στην έκβαση του ματς. Η Νάπολι πίεσε πάρα πολύ την άμυνα της Γιουβέντους και προσπάθησε πριν το ημίχρονο να βγάλει γκολ. Ωστόσο παρά τα οκτώ κόρνερ και τις φάσεις που δημιούργησε, δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν η ίδια, καθώς οι «παρτενοπέι» μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια. Η Γιουβέντους δεν μπορούσε να απορροφήσει αποτελεσματικά την πίεση των αντιπάλων και έτσι στο 57’ ήρθε η ισοφάριση. Συγκεκριμένα ο Πολιτάνο πήρε το ριμπάουντ από την κάκιστη απόκρουση του Σέζνι σε σουτ του Ινσίνιε και έκανε το 1-1.

Η Νάπολι μετά το γκολ της ισοφάρισης είχε το μομέντουμ του ματς, πίεζε συνεχώς για την ανατροπή και τελικά τα κατάφερε στο 85’. Ο Κουλιμπαλί εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας κι από κοντά ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή για την ομάδα του Σπαλέτι. Πλέον η Γιουβέντους βρίσκεται στο -8 από την κορυφή και δε φαίνεται πως μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρωτάθλημα.

Πρώτη νίκη για Βενέτσια

Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες η Βενέτσια κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη Serie A κόντρα στην Έμπολι. Σ’ ένα γενικά μοιρασμένο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο στην έδρα της Έμπολι.

Ένα τρίποντο που τους ανεβάζει στην 12η θέση με 3 βαθμούς. Όσους έχει δηλαδή και η Έμπολι, η οποία όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία και είναι 11η. Στο αγωνιστικό κομμάτι το σκορ άνοιξε ο Χένρι μόλις στο 13’ της αναμέτρησης, δείχνοντας το δρόμο προς την επιτυχία. Το 1-0 διατηρήθηκε έως το τέλος του ημιχρόνου παρά τις προσπάθειες των ομάδων για ακόμη ένα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό, καθώς το παιχνίδι συνέχισε να είναι μοιρασμένο. Όμως η Βενέτσια ήταν πιο αποτελεσματική και στο 68’ ο Οκερέκε εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Χένρι, κάνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν γερές βάσεις για τη νίκη και έπειτα προσπάθησαν να κάνουν σωστή διαχείριση.

Βέβαια μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού καρδιοχτύπησαν, καθώς στο 89’ η Έμπολι βρήκε απάντηση (2-1) με τον Μπαχράμι, μετατρέποντας το φινάλε σε θρίλερ. Τελικά, παρά τις όποιες προσπάθειες, η ισοφάριση δεν ήρθε και η Βενέτσια πήρε το πρώτο της φετινό τρίποντο.

Η Φιορεντίνα κέρδισε στον… διαγωνισμό πέναλτι

Η 3η αγωνιστική της Serie A ολοκληρώθηκε με το ματς της Αταλάντα με την Φιορεντίνα στο «Gewiss Stadium». Το συγκεκριμένο παιχνίδι μετατράπηκε σε διαγωνισμό πέναλτι μέσα από τον οποίο βρήκε νικήτρια την Φιορεντίνα με τελικό σκορ 2-1.

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε μοιρασμένη κατοχή και φάσεις, το τελικό αποτέλεσμα το έκριναν τα πέναλτι. Στα 90 αγωνιστικά λεπτά οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνολικά τρία πέναλτι ευστοχώντας και στα τρία. Ο αγώνας θα ξεκινούσε ιδανικά για την Αταλάντα, καθώς ο Τζιμσίτι μόλις στο 10’ της αναμέτρησης σκόραρε με το VAR να έχει άλλη άποψη και να του ακυρώνει το τέρμα ως οφσάιντ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βλάχοβιτς, κάνοντας έτσι το 1-0 (33’). Αποτέλεσμα που έμεινε ίδιο έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι με τον Βλάχοβιτς να διπλασιάζει τα τέρματά του στο 49’.

Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει από πλευράς φιλοξενούμενων, όμως οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση με τον Ζαπάτα. Ο Κολομβιανός φορ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, με αποτέλεσμα να δώσει στο 65’ νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για ισοφάριση, το παιχνίδι τελείωσε 2-1 και οι «Βιόλα» πήραν μεγάλη νίκη.

Μια νίκη που τους τοποθετεί στην 6η θέση με 6 βαθμούς. Αντίθετα η Αταλάντα βρίσκεται με 4 βαθμούς στην 10η θέση.