Αθλητισμός

Μπουντεσλίγκα: Επιτέλους νίκες για Γκλάντμπαχ & Χέρτα, ούτε τώρα η Άιντραχτ (vid)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Την πρώτη φετινή τους νίκη πανηγύρισαν Γκλάντμπαχ και Χέρτα ενώ η Άιντραχτ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Στουτγάρδης του Μαυροπάνου.

Την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ. Τα «πουλάρια» υποδέχτηκαν στο «Μπορούσια Παρκ» την Αρμίνια Μπίλεφελντ και επικράτησαν άνετα με 3-1.

Κορυφαίος για την ομάδα του Άντι Χούτερ ήταν ο αρχηγός της, Λαρς Στιντλ, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του στο 35' και το 69'. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Οκουγκάβα, όμως δεν ήταν ικανοί για να πετύχουν κάτι περισσότερο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζακάρια με ωραίο πλασέ στο 72ο λεπτό, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη για την Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν να περιμένουν μέχρι την τέταρτη αγωνιστική για να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο, όμως με αυτό το αποτέλεσμα ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας φτάνοντας τους τέσσερις πόντους.

Έκανε σεφτέ η Χέρτα

Η Χέρτα επικράτησε 3-1 της Μπόχουμ εκτός έδρας και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα του Βερολίνου κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε τους πρώτους της βαθμούς για φέτος, αφήνοντας πίσω τις τρεις ήττες που έχει δεχτεί ως τώρα, κόντρα στην τέταρτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Στα του αγώνα, η Χέρτα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ του Σερντάρ στο 37’ και στο 43’. Ο Τζόλερ μείωσε στο 59’ για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Μαολιντά στο 78’ έδωσε ξανά προβάδισμα 2 τερμάτων στους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Για τη Μπόχουμ αγωνίστηκαν βασικοί οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 82’.

Ξανά απώλεια η Άιντραχτ

Τουλάχιστον άλλη μία αγωνιστική θα πρέπει να περιμένει η Άιντραχτ για να γευτεί τη χαρά της νίκης, στη φετινή σεζόν της Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα της Φρανκφούρτης μπορεί να προηγήθηκε στο 79' με τον...φευγάτο μέχρι πριν λίγες μέρες Κόστιτς, να έπαιζε με παίχτη παραπάνω μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Αντόν στο 82', όμως δεν ήταν ικανή να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, αφού ο Μαρμούς έφερε το ματς στα ίσια στο 88'. Βασικός, για ακόμη μία φορά αγωνίστηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος.