Αθλητισμός

Νίκη-πρωτιάς για την Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έχασε την ευκαιρία να βρεθεί, έστω και προσωρινά στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 2-0 της Μαγιόρκα στο «San Mames». Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο από τους φιλοξενούμενους και στην πορεία λύθηκαν και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Ουσιαστικά το πρώτο μέρος κύλησε με την Μπιλμπάο να ελέγχει το ματς αλλά να μην μπορεί να κάνει φάσεις διότι η άμυνα της Μαγιόρκα ήταν εξαιρετική. Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο μέρος και στο 68’ ο Βιβιάν με κεφαλιά έλυσε το γόρδιο δεσμό, κάνοντας το 1-0.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους Βάσκους, οι οποίοι στο 74’ σκόραραν για δεύτερη φορά. Συγκεκριμένα μετά από εξαιρετική πάσα του Μουνιαΐν, ο Ινάκι Ουίλιαμς με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Ράγιο Βαγιεκάνο

Η Λεβάντε υποδέχθηκε τη Ράγιο Βαγιεκάνο για την 4η αγωνιστική της La Liga σ’ ένα ματς που ήρθε ισόπαλο (1-1). Βάση εικόνας ο κερδισμένος από τη συγκεκριμένη μονομαχία είναι οι γηπεδούχοι, καθώς έκαναν μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να κρατήσουν το «Χ». Βάση εξέλιξης όμως, η Λεβάντε είναι η μεγάλη χαμένη, καθώς δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο συνολικά στον αγώνα ήταν καλύτερη από τη Λεβάντε και άξιζε να πάρει το τρίποντο. Παρ’ όλα αυτά το ποδόσφαιρο δεν είναι και το δικαιότερο άθλημα στον κόσμο. Γι’ αυτό το λόγο όμως είναι το ομορφότερο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το σκορ άνοιξε η Λεβάντε στο 39’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρτι. Σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ράγιο Βαγιεκάνο πίεσε και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Μετέπειτα θα κοιτούσε και την ανατροπή. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ερχόταν, μέχρι που στο 90+2’ οι φιλοξενούμενοι λυτρώθηκαν. Συγκεκριμένα ο Γκουαρδιόλα, έπειτα από πάσα του Μπεμπέ, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.