Αθλητισμός

Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3: Θριαμβευτής ο Τσιμίκας - Μοιραίος ο Τζόλης (vid)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Λίβερπουλ με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα επικράτησε 3-0 της Νόριτς εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ. Μοιραίος ο Χρήστος Τζόλης, που αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Στον αγώνα για πρώτη φορά στα χρονικά τρεις Έλληνες βασικοί επί αγγλικού εδάφους, Κώστας Τσιμίκας εναντίον Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστου Τζόλη αυτή τη φορά για το Λιγκ Καπ. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ίδια με αυτή του πρωταθλήματος όπου αναμετρήθηκαν πριν από μερικές εβδομάδες οι δύο ομάδες, με τη Λίβερπουλ να παίρνει με το ίδιο σκορ (0-3) τη νίκη και την πρόκριση στον 4ο γύρο, μένοντας για 16ο σερί ματς αήττητη απέναντι στα "Καναρίνια" κι επικρατώντας για 9ο στα τελευταία 11 σκοράροντας τουλάχιστον τρία γκολ!

Το βράδι φάνηκε από νωρίς πως θα είναι εύκολο για τους παίκτες του Κλοπ. Ο Τάκι Μιναμίνο, στην πρώτη του τελική στο ματς στο 4ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και με άμεση εκτέλεση με πλάτη στην εστία από την ασίστ του Οριγκί νίκησε τον Γκαν. Σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ, την οποία ανέλαβε ως... συνήθως ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος ήταν σχεδόν αποκλειστικά ο παίκτης που εκτελούσε όλα τα στημένα για τους Reds στο «Carrow Road».

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιτεθούν άμεσα, με τον Χρήστο Τζόλη να έχει καλές στιγμές στην ανάπτυξη των αντεπιθέσεων. Όπως αυτή στο 6ο λεπτό, όταν τροφοδοτήθηκε στα αριστερά και με υπέροχη παράλληλη μπαλιά θέλησε να βρει τον Άιντα, ο οποίος, όμως, οριακά δεν μπόρεσε να κάνει επαφή. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, προκάλεσε προβλήματα, κέρδισε φάουλ και είχε και μια άψογη συνεργασία με τον Δημήτρη Γιαννούλη από τα αριστερά, με τον 19χρονο εξτρέμ να «σπάει» με τακουνάκι για τον Άιντα, ο οποίος, όμως, πλάσαρε αδύναμα στο 33'.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι δύο Έλληνες των γηπεδούχων πρωταγωνίστησαν στη φάση που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες. Από δυνατό σουτ του Τζόλη που απέκρουσε με δυσκολία ο Κέλεχερ, ο Γιαννούλης πήρε το "ριμπάουντ" και προστατεύοντας τη μπάλα με το κορμί του κέρδισε το πέναλτι από τον Μπράντλεϊ. Ο Τζόλης ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, ο Ιρλανδός γκολκίπερ τον σταμάτησε, με εντυπωσιακή επέμβαση με το ένα πόδι στο κέντρο της εστίας και διατήρησε το 0-1 στο ημίχρονο.

Κι αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε καθοριστικό σημείο, το κράμα πιτσιρικάδων και παικτών που έψαχναν την ευκαιρία από τον Γιούργκεν Κλοπ "κλείδωσε" το παιχνίδι. Ο εκ των πιο έμπειρων τη φετινή σεζόν σε αυτή την 11άδα, Κώστας Τσιμίκας, με υπέροχη ασίστ στο 51', "σέρβιρε" με γλυκιά σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Ντιβόκ Οριγκί για το 2-0.

Στο 66' ο Έλληνας μπακ των "Κόκκινων" έδωσε τη θέση του στον Ρόμπερτσον, τρία λεπτά αργότερα έκανε το ίδιο ο Τζόλης αντί του Πούκι, αφήνοντας τον Δημήτρη Γιαννούλη τον μοναδικό που έβγαλε 90λεπτο, στην επιστροφή του στη δράση μετά τον τραυματισμό που υπέστη κατά τη διάρκεια των υποχρεώσεών του με την Εθνική Ελλάδος.

Το τρίτο γκολ της αναμέτρησης μπήκε ξανά από τον Μιναμίνο, ακόμα πιο εντυπωσιακά. Ο Ιάπωνας (σκόραρε μετά τον Δεκέμβριο του 2020), υποδέχθηκε τη μπάλα, την συγκράτησε με το κοντρόλ κι ενώ φαινόταν πως δεν έχει καλή ισορροπία, «άδειασε» τον Γκαν με διπλή προσποίηση κι εκτέλεσε για το 3-0, σφραγίζοντας την πρόκριση και μια εμφάνιση-υπόσχεση για αυξημένη συμμετοχή του στο υπόλοιπο της σεζόν της Λίβερπουλ.