Αθλητισμός

Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 0-0: "Κόλλησαν" στο μηδέν

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της σεζόν στη Σούπερ Λιγκ, Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 σε ένα κακό ποιοτικά ματς με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με την πρώτη φάση στο ματς να γίνεται στο 3ο λεπτό για λογαριασμό του Παναιτωλικού, όμως ο Καρέλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Στο 6’ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και ούτε ο Ριέρα κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα. Στην συνέχεια, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πίεε, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες, στην εστία του Ροντρίγκες. Μάλιστα, οι Αρκάδες είδαν τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στην κόντρα. Στο 40’ ο Καρέλης έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο Αστέρας κρατούσε μπάλα αλλά και δημιουργούσε φάσεις, ασκώντας πίεση στον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε περιοριστεί φανερά σε παθητικό ρόλο στο ματς.
Στο 50’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ριέρα και σουτ του που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ροντρίγκες αντέδρασε σωστά στην πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ του Αλβαρες στο 56’ και την κεφαλιά του Μπαράλες στο 70’. Στο 80’ οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαλή μετά από τακουνάκι του Μπαράλες, όμως Τσακαλίδης και VAR δεν έδειξαν πέναλτι. Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος οι γηπεδούχοι επεδίωκαν να «σβήσουν» το ματς. Πάντως ο Αστέρας θα μπορούσε ακόμη και στο τέλος να πάρει τη νίκη, όταν στις καθυστερήσεις ο Μπαράλες και πάλι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ.

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Ροντρίγκες, Λούι, Κορνέλιους, Μαλή, Χουχούμη - Βαρόνε, Τσιγγάρας - Μόρσεϊ, Ντίας, Μεντόσα - Καρέλης.

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρεζ - Βαλιέντε, Μουνάφο - Ριέρα, Σίτο, Κρέσπι - Μπαράλες.