Αθλητισμός

«Πάρτι» για την Ολλανδία, εύκολα η Γαλλία (vids)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Από «τεσσάρα» σε «εξάρα» η Ολλανδία, υπό τις οδηγίες του Λουίς Φαν Χααλ. Οι «Οράνιε» παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο «σκόρπισαν» τους Τούρκους με 6-1, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν «καθαρίσει» το ματς από το 15’. Μόλις στο 1’ ο Κλάασεν ανοίγει το σκορ, από ασσίστ του Ντεπάι. Στο 16’ ο σταρ της Μπαρτσελόνα από δημιουργός γίνεται σκόρερ και ο Κλάασεν έχει ανάποδο ρόλο για το 2-0. Ο Ντεπάι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 38ο λεπτό για το 3-0. Τα πράγματα για τους Τούρκους ήταν άσχημα, ήρθε και η αποβολή του Σογιουντσού στο 44ο λεπτό για να τα κάνει ακόμα πιο δύσκολα. Στο 54' ο Ντεπάι έφτασε στο χατ-τρικ, το πρώτο του σε εθνικό επίπεδο, ενώ, ταυτόχρονα, έφτασε τα 33 γκολ, πιάνοντας στην όγδοη θέση του πίνακα των σκόρερ τους Γιόχαν Κρόιφ και Άμπε Λένστρα. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Τιλ στο 80ό λεπτό. Το έκτο γκολ για τις «Τουλίπες» σημειώθηκε στο 90' από τον Μάλεν, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι ήταν να μειώσουν με τον Ουντέρ στο 90+2' και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

Με χατ-τρικ του Χάαλαντ η Νορβηγία

Πολύ εύκολο έργο είχε η Νορβηγία, η οποία υποδέχτηκε στο Όσλο το αδύναμο Γιβραλτάρ. Το σκορ στο «Ούλεβαλ» άνοιξε ο Τόρσβελτ στο 23', ενώ ύστερα πήρε τη σκυτάλη ο σταρ της ομάδας, Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο επιθετικός της Ντόρτμουντ έκανε το 2-0 στο 27' και διεύρυνε το σκορ σε 3-0 στο 39'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Στάις στο 43', αλλά οι γηπεδούχοι επιφύλαξαν και άλλο γκολ. Ο Σόρλοθ στο 59ο λεπτό έκανε το 4-1. Ο Χάαλαντ έφτασε τελικά στο χατ-τρικ στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Μαυροβούνιο και Λετονία έμειναν στο 0-0.

Επέστρεψε στις νίκες η Γαλλία

Το αρνητικό σερί των πέντε ισοπαλιών "έσπασε" η Γαλλία με νίκη και ιστορική εμφάνιση του Αντουάν Γκριεζμάν. Η Παγκόσμια πρωταθλητρια δεν δυσκολεύτηκε αυτή τη φορά και επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Φινλανδίας, χάρη στον φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης ο οποίος με δύο πανέμορφα γκολ "έπιασε" τον Μισέλ Πλατινί στην 3η θέση σκόρερ για την εθνική Γαλλίας. Με φοβερό σουτ με το εξωτερικό στο 25΄του αγώνα και έπειτα από δύσκολη γωνία στο 54' με ωραίο τελείωμα, ο Γκριεζμάν έφτασε τα 41 γκολ με το εθνόσημο, και κυνηγά πίσω από τον Ολιβιέ Ζιρού το Νο1 που λέγεται Τιερί Ανρί (51 γκολ). Όσο για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, ξέφυγε με 7 βαθμούς από τη 2η Ουκρανία.

Την ίδια ώρα, τρομερό κάζο βίωνε η Βοσνία στη Ζένιτσα, χάνοντας το τρίποντο από το Καζακστάν με γκολ στο 90+5'! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το 0-1 του Κουάτ (52') στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, χάρη στους Πιάνιτς (74', πεν.) και Μέναλο (86'), αλλά το γκολ του Ζαϊνούντινοβ στο τελευταίο λεπτό τους κράτησε με 3 βαθμούς, αλλά τους κρατάει ακόμα στο "κόλπο" για τη 2η θέση.

Νέα ήττα για την Κύπρο

Το σερί των απογοητευτικών της εμφανίσεων συνέχεισε η Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου, καθώς υπέστη ακόμα μία ήττα αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ευρωπαϊκής ζώνης.

Οι Κύπριοι έχασαν με σκορ 2-0 εκτός έδρας από τη Σλοβακία σε μία αναμέτρηση που κατάφεραν να αντέξουν αμυντικά μόλις για ένα ημίχρονο, καθώς στο 54’ ο Σραντζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 77’ ο Κοσέλνικ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από τη μόλις μία νίκη που έχει η Κύπρος, έχει σκοράρει μόλις ένα γκολ σε αυτή την προκριματική φάση.

Με Λιβάγια η Κροατία

Με τον Μάρκο Λιβάγια να ανοίγει το σκορ στο 33’ οι Κροάτες νίκησαν εύκολα με 3-0 την Σλοβενία. Ακολούθησαν ακόμη δυο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τους Πάσαλιτς (66') και Βλάσιτς (90) να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην Κροατία και να εξασφαλίζουν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Την ίδια ώρα η Ρωσία είχε φαινομενικά εύκολο έργο απέναντι στην Μάλτα, με το γκολ του Σμόλοφ μόλις στο 10΄να χωρίζει από νωρίς τις δυο ομάδες. Τα λεπτά κυλούσαν, το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη δεν ερχόταν και το άγχος άρχισε να εμφανίζεται στα πρόσωπα των Ρώσων. Τελικά, ο Μπακάεφ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 84, επανάφερε την αυτοπεποίθηση στις τάξεις της αρκούδας, η οποία παραμένει δυναμικά στο παιχνίδι της πρώτης θέσης.

Ασταμάτητη η Δανία

Με «σπασμένα» φρένα οι Δανοί έκαναν το «6x6» στον όμιλο, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησαν στο Euro. Μάλιστα, το σύνολο του Κάσπερ Γιούλμαντ έχει ενερητικό 22 γκολ ενώ έχει πεντακάθαρο παθητικό. Τρομερή εμφάνιση για τους γηπεδούχους που κατέληξε σε πεντάρα επί του Ισραήλ, στο ντέρμπι κορυφής! Η ομάδα του τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς από το πρώτο μέρος, χάρη στα γκολ των Πόουλσεν (28'), Κιάερ (31') και Όλσεν (41'), για να ακολουθήσουν οι Ντιλέινι (58') και Κορνέλιους (90+'1) και να υπογράψουν την εμφατική νίκη.

Την συντριβή των Ισραηλινών εκμεταλλεύτηκαν οι Σκωτσέζοι, οι οποίοι έφυγαν με τεράστιο διπλό από την έδρα της Αυστρίας, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Ντάικς από το 30ο λεπτό και τους προσπέρασαν στη 2η θέση που οδηγεί στα play-offs. Στο ματς των ουραγών, τα Νησιά Φερόε έκαναν το καθήκον τους εντός έδρας κι επικράτησαν της Μολδαβίας (2-1), με σκόρερ τους Όλσεν (68') και Βάτνσνταλ (72'), ενώ για τους Μολδαβούς μείωσε ο Μιλιντσεάνου στο 84’.