Αθλητισμός

Πάρτι της Ρεάλ Μαδρίτης με «καυτό» Μπενζεμά!

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε να βάλει δύσκολα στον εαυτό της αλλά τελικά συνήλθε και απέδειξε την ανωτερότητά της. Η Θέλτα προσπάθησε όσο μπορούσε αλλά τελικά φεύγει από τη Μαδρίτη με μια βαριά (5-2) ήττα στις αποσκευές της. Πάντως η «Βασίλισσα» μπορεί να έβαλε πέντε γκολ, όμως έδειξε ότι έχει πολλές αμυντικές αδυναμίες.

Η Θέλτα μπήκε δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με τον Μίνα μόλις στο 4’ της αναμέτρησης. Η απάντηση ήρθε από τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα, Καρίμ Μπενζεμά, στο 24’. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και στο 32’ έμειναν εκ νέου πίσω στο σκορ με τον Σέρβι. Σκορ που έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ αποφάσισε να σοβαρευτεί και να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στη Θέλτα. Πριν καλά-καλά ζεσταθούν οι παίκτες των δύο ομάδων, ο Καρίμ Μπενζεμά βρήκε δίχτυα κι έκανε στο 46’ το 2-2. Οκτώ λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 54’ ο Βινίσιους έβαλε με 3-2 για πρώτη φορά μπροστά τη «Βασίλισσα».

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πολύ απλούστερο, με τη Ρεάλ να βρίσκει άλλα δύο γκολ. Αρχικά στο 72’ ο Καμαβίνγκα σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του ο Μπενζεμά με το τρίτο του προσωπικό γκολ στο 87’.

Με την νίκη αυτή η Ρεάλ επέστρεψε στην κορυφή με 10 βαθμούς, όσους επίσης Βαλένθια και Ατλέτικο.