Αθλητισμός

Πρώτη φετινή απώλεια για την Ίντερ

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Η περσινή πρωταθλήτρια Ιταλίας δεν κατάφερε να συνεχίσει τις νίκες στη Serie A, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σαμπντόρια. Έτσι, οι «νερατζούρι» βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς και στο -2 από την πρώτη Νάπολι. Από την άλλη η συγκεκριμένη ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για τη Σαμπντόρια, η οποία πια με 2 βαθμούς βρίσκεται στη 13η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ίντερ προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο είδε την αντίπαλό της να έχει απαντήσεις όλες τις φορές, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πάρει το τρίποντο. Συγκεκριμένα στο 18’ ο Ντιμάρκο άνοιξε το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ που πήγε στο παραθυράκι της εστίας του Αουντέρο, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Παρ’ όλα αυτά στο 33’ ο Γιοοσίντα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους έπειτα από κόρνερ και με σουτ, το οποίο κόντραρε και στον Ντζέκο, σκόραρε, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44’ ο Μπαρέλα έβγαλε ωραία πάσα στον Λαουτάρο, ο οποίος με τρομερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαμπντόρια μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 47’ ο Αουτζέλο εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπερεζίνσκι και μ’ ένα εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-2. Στην πορεία του αγώνα η ομάδα του Σιμεόνε Ιντζάγκι προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, όμως οι τρεις ευκαιρίες των Λαουτάρο, Πέρισιτς, Τσαλχάνογλου δε βρήκαν στόχο.