Αθλητισμός

Σεβίλλη για… μεγάλα πράγματα, με άγχος η Εσπανιόλ

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Ο Γιούλεν Λοπετέγκι έχει χτίσει μια εξαιρετική ομάδα όπως είναι η Σεβίλλη. Η σύλλογος της Ανδαλουσίας νίκησε και τη Βαλένθια και με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί να κοιτάζει ακόμη και την κορυφή. Αυτή τη στιγμή πάντως βρίσκεται στην 3η θέση έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερα και 11 βαθμούς.

Η Σεβίλλη πραγματοποίησε ένα τρομακτικό πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη από το πρώτο κιόλας 45λεπτο. Ο Παπού Γκόμες μόλις στο 3’ μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Λαμέλα κι έκανε το 1-0. Στο 15’ ο Λάτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με αποτέλεσμα να γίνει το 2-0 για τους Ανδαλουσιανούς.

Η ομάδα του Λοπετέγκι δεν έσβησε τις μηχανές, συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Έτσι, στο 22’ ο Μιρ από ασίστ του Ρεγκές έκανε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση κόντρα στη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν στο σκορ (3-1) με τον Ντούρο στο 31’.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου με τη Σεβίλλη να προσπαθεί να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λοπετέγκι τα κατάφερε περίφημα και πήρε το ματς με 3-1. Μια νίκη που την ανεβάζει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -3 από την κορυφή.

Η Εσπανιόλ αντιμετώπισε την ουραγό της βαθμολογίας Αλαβές, παίρνοντας την παρθενική της νίκη (1-0) με αρκετά περιπετειώδη τρόπο παράλληλα.

Σ’ ένα παιχνίδι που βάση εικόνας οι γηπεδούχοι υπερτερούσαν, εκτός από την Αλαβές έπρεπε να νικήσουν και το… VAR. Συγκεκριμένα μπορεί το παιχνίδι να έληξε 1-0, όμως η Εσπανιόλ σκόραρε άλλες δύο φορές, με το VAR να αρνείται και τις δύο φορές την επίτευξη των τερμάτων.

Αρχικά στο 3’ ο ντε Τόμας σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 18’ ο ντε Τόμας σκόραρε ξανά, όμως είδε και πάλι να του ακυρώνεται το γκολ επειδή θεωρήθηκε εκτεθειμένος. Τελικά όμως στο 54’ η Εσπανιόλ κέρδισε πέναλτι, ο ντε Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.