Αθλητισμός

«Σφυριά» στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Γουέστ Χαμ! (vid)

Λαντσίνι.webp

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Την έκπληξη έκανε η Γουέστ Χαμ και πέταξε εκτός συνέχεις του Λιγκ Καπ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά το 0-1 του "Ολντ Τράφορντ".

Με γκολ του Μανουέλ Λαντσίνι μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν ποτέ. Με τη νίκη αυτή πέρασαν στους 16 του θεσμού, με την Γιουνάιτεντ, για την οποία ήταν εκτός αποστολής ο Κριστιάνο Ρονάλντο, να μην εκμεταλλεύεται καμία από τις ευκαιρίες της.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν κάνει ακόμα πιο μεγάλο το θρίαμβό τους, πετυχαίνοντας κι άλλα τέρματα, αλλά όμως ήταν απίστευτα άστοχοι στα τελευταία λεπτά.

Χρειάστηκαν τα πέναλτι Τσέλσι και Τότεναμ

Η Τσέλσι τα βρήκε "μπαστούνια" εντός έδρας απέναντι στην Άστον Βίλα, είδε να πηγαίνει στα πέναλτι το μεταξύ τους παιχνίδι, αλλά οι παίκτες της ήταν πιο ψύχραιμοι και προκρίθηκαν με 3-2.

Στην κανονική διάρκεια, ο Βέρνερ είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλε» στο 54’, με τον Άρτερ να ισοφαρίζει στο 64’. Γιανγκ και Νακαμπά δεν βρήκαν εστία από την άσπρη βούλα και ήταν οι μοιραίοι για την Άστον Βίλα, με το χαμένο πέναλτι του Τσίλγουελ να μην… επηρεάζει τους γηπεδούχους που προκρίθηκαν.

Με τον ίδιο τρόπο προκρίθηκε και η Τότεναμ, αφήνοντας στα… κρύα του λουτρού την Γουλβς στο «Μολινό». Εντομπελέ και Κέιν είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 23ο λεπτό, με τον Ντεντόνκερ να μειώνει ένα τέταρτο αργότερα τον Ποντένσε να ισοφαρίζει στο 58’ για το τελικό 2-2.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι Νέβες, Ντεντόνκερ και Κόαντι δεν βρήκαν τέρμα, με τους παίκτες της Τότεναμ να σκοράρουν τρία και να προκρίνονται με 3-2.

Άρσεναλ-Γουίμπλετον 3-0

Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, επικρατώντας εύκολα της Γουίμπλετον με 3-0. Στο 11’ ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ, με τον Σμιθ Ρόου να κάνει το 2-0 στο 77’ και τον Ενκέτια τέσσερα λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Μίλγουολ-Λέστερ 0-2

Η Λέστερ χτύπησε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε από την έδρα της Μίλγουολ (0-2) και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Λούκμαν στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ιχεανάτσο να σφραγίζει την πρόκριση στο 88’ για τις «αλεπούδες».

Μπράιτον-Σουόνσι 2-0

Η Μπράιτον «καθάρισε» από νωρίς το ματς κόντρα στην Σουόνσι με τον Κόνολι στο 33’ και στο 38’, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του αγγλικού Κυπέλλου.