Αθλητισμός

Τεσσάρα για την Ντόρτμουντ - "Βουλιάζει" η Άιντραχτ (vid)

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

H Nτόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου εντός έδρας με τον Χάλαντ να σκοράρει δις και πλησίασε στο ένα πόντο από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Μπορεί οι "Βεστφαλοί" να εμφάνισαν ξανά τις γνωστές αμυντικές τους αδυναμίες, όμως μπροστά ήταν "καυτοί" και πήραν τη νίκη σε ένα "πονηρό" παιχνίδι, καθώς η Ουνιόν μόνο αμελητέα ποσότητα δεν είναι.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο 10' με τρομερό γκολ του Γκερέιρο άνοιξαν το σκορ. Στο 14' ήρθε και το δεύτερο γκολ της Ντόρτμουντ, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Χάαλαντ. Η Ντόρτμουντ είχε τον απόλυτο έλεγχοτου αγώνα και με αυτογκόλ του Φρίντριχ στο 52' έφτασε στο 3-0.

Κάπου εκεί η Ουνιόν "ξύπνησε και με πέναλτι του Κρούζε στο 57’ και μείωσε σε 3-1. Το άγχος έγινε μεγαλύτερο για τη Ντόρτμουντ, όταν ο Φόλγκζάμερ στο 81’ πέτυχε το 3-2 και έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Όμως, ο Χάλαντ ήρθε να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα και με αυτόν το τρόπο να «σφράγισει» το τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2. Ταυτόχρονα, ο Νορβηγός έφτασε τα επτά γκολ σε πέντε αγωνιστικές και τα 68 τέρματα σε 67 ματς με τους Βεστφαλούς!

Πρώτη απώλεια για την Βόλφσμπουργκ, "βουλιάζει" η Άιντραχτ

Την πρώτη της απώλεια βαθμών είχε απόψε η Βόλφσμπουργκ, μετά από 4 συνεχόμενες νίκες στην εκκίνηση της Μπουντεσλίγκα, καθώς έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με αντίπαλο την 'Αιντραχτ Φρανκφούρτης.

Κεφάλι στο σκορ πήραν, στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι, χάρις σε υπέροχο σουτ του Λάμερς, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, στο 38' και έδωσε ελπίδα στην ομάδα του πως θα καταφέρει να πάρει το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν.

Όμως αυτές οι ελπίδες αποδείχτηκαν "φρούδες" μιας και οι "Λύκοι" πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Γουέγκχορστ στο 70'. Στα εναπομείναντα λεπτά έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε την πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, όμως δεν κατάφεραν να το πετύχουν. Παρόλα αυτά παραμένουν στην πρώτη θέση με 13 βαθμούς, έχοντας όμως "συγκάτοικο" την Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη μεριά η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ πραγματοποιεί τραγικό ξεκίνημα, αφού έχει τέσσερις ισοπαλίες σε πέντε αγωνιστικές.

Τριάρα της Λεβερκούζεν στον Μαυροπάνο

Στο ματς που άνοιξε την σημερινή ημέρα για την Μπουντεσλίγκα, ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε βασικός και σε όλο το ματς για ακόμη μια αγωνιστική για την Στουτγάρδη, όμως είδε την ομάδα του να δέχεται τρία γκολ εντός έδρας από την Λεβερκούζεν.

Οι "Ασπιρίνες" μπήκαν μπροστά στο σκορ με το "καλημέρα", μιας και στο 2' ο Άντριχ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 19' δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους με τον Πάτρικ Σικ.

Οι ελπίδες των γηπεδούχων αναπτερώθηκαν όταν στο 31' ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Άντριχ, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και επτά λεπτά αργότερα ο Μανγκαλά μείωσε σε 2-1 (38'). Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έμειναν με 10 παίκτες όμως αντιμετώπισαν την συνθήκη που δημιουργήθηκε με ψυχραιμία και με γκολ του wonderkid τους, Φλοριάν Βιρτζ στο 70' "κλείδωσαν το διπλό σε μια δυνατή έδρα.