Αθλητισμός

Τότεναμ - Τσέλσι 0-3: Επιβλητικοί "Μπλε", "πάτησαν" τους "Πετεινούς" (vid)

Tiago silva.webp

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Επιβλητική νίκη στο ντέρμπι του Λονδίνου πέτυχε η Τσέλσι, καθώς πέρασε με 3-0 από το "Τότεναμ Στέντιουμ" και πάτησε ξανά την κορυφή της βαθμολογίας

Οι "Μπλε" ήταν καταπληκτικοί και ταυτόχρονα αποτελεσματικοί στο δεύτερο μέρος, φιλοδώρησαν με τρία γκολ την Τότεναμ και έγραψαν ιστορία με έξι διαδοχικές εκτός έδρας νίκες σε ντέρμπι του Λονδίνου.

Η Τσέλσι προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα στα πρώτα λεπτά και είχε δυο καλές στιγμές να απειλήσει με τον Χάβερτζ, όμως ο Γερμανός δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε σε καμία εξ αυτών. Στη συνέχεια η Τότεναμ είχδε το δικό της ναένα καλό εικοσάλεπτο με φουλ κατοχή μπάλας και ορισμένες τελικές, αλλά είδε την Τσέλσι να ισορροπεί στο υπόλοιπο και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα γενικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος όμως η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Τούχελ έριξε τον Καντέ στη μάχη και άλλαξε όλο το ματς, με την Τσέλσι να βρίσκει το 1-0 με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα στο 49'. Με αυτό το γκολ η Τσέλσι γέμισε από αυτοπεποίθηση και πλέον είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, οκτώ λεπτά αργότερα θα πετύχει δεύτερο τέρμα με τυχερό τρόπο αφού το μακρινό σουτ του Καντέ κόντραρε πάνω στον Ντάιερ, άλλαξε τελείως πορεία και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Γιορίς για το 2-0. Την επιβλητική νίκη των "Μπλε" επί των "Σπιρουνιών" έκλεισε στο 90+1΄ο Ρούντιγκερ, με την Τσέλσι να παίρνει το τρίποντο και να πιάνει στην κορυφή Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ με 13 βαθμούς.

Ενδεκάδες:

Τότεναμ (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Γιορίς, Έμερσον, Ρομέρο (83' Σάντσες), Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Ντομπελέ (62' Σκιπ), Χόιμπεργκ, Άλι, Λο Σέλσο (62΄Μπράιαν Χιλ), Σον, Κέιν

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Κέπα, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Μάουντ (46΄Καντέ), Χάβερτζ (70΄Βέρνερ), Λουκάκου