Αθλητισμός

Χετάφε - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2: Με «δαγκωνιά» του Σουάρες στην κορυφή η Ατλέτικο

Μοιραστείτε τη δημοσίευση:

Χάρις σε γκολ του Λουίς Σουάρες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ατλέτικο πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Χετάφε (1-2) και πάτησε ξανά στην κορυφή της La Liga.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Νιέγκο Σιμεόνε. Οι «Ροχιμπλάνκος» είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση μπροστά από τα καρέ του Σόρια, που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αντ' αυτού, οι πρωταθλητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 45’ με τέρμα του Μίτροβιτς, μετά από φάση διαρκείας. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκαν από την Χετάφε τα τελευταία 10 χρόνια!

Όμως, όπως και κόντρα στην Εσπανιόλ πριν λίγες ημέρες, βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και να «κλέψουν» το ματς. Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πίεσαν, ενώ είχαν δοκάρι στο 68’ και στο 74’ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Αλενιά να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα (έπειτα από χρήση του VAR) για μαρκάρισμα στον Κούνια.

Κάπου εκεί ό Λουίς Σουάρες «σεληνιάστηκε». Ο Ουρουγουανός γκολτζής αρχικά ισοφάρισε στο 78' με προβολή και στο 92' νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για το 2-1 και έκανε άπαντες στο στρατόπεδο των πρωταθλητών να ξεσπάσουν σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Με αυτή τη νίκη η Ατλέτικο ανέβηκε στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς σε έξι ματς, έναν πάνω από την Ρεάλ, η οποία υποδέχεται αύριο την Μαγιόρκα (23:00).